"Wieczorna pieśń" - zapowiedź koncertu Urszuli Makosz

„Ownt lid – Wieczorna pieśń” to koncert pieśni żydowskich wykonaniu Urszuli Makosz i towarzyszących jej muzyków z Krakowa. Repertuar zawiera pieśni o zróżnicowanej tematyce i nastroju, w trzech żydowskich językach; tradycyjne i autorskie piosenki w języku jidysz, pieśni w języku hebrajskim oraz utwory charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów zamieszkujących Półwysep Iberyjski, w języku ladino. Program powstał w 2007 roku i został zaprezentowany na większości festiwali kultury żydowskiej w Polsce, grany był też za granicą. W koncercie wystąpią: Urszula Makosz – śpiew, Michał Półtorak – skrzypce, mandolina, Paweł Pierzchała – fortepian
Urszula Makosz– pieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich, występuje z solowymi recitalami, realizuje różnorodne projekty muzyczne, od czasu do czasu bierze udział w spektaklach muzycznych i musicalach. Występuje w kraju i za granicą. Stypendystka KlezKanady i gość programu "East meets West" w Kanadzie.
Współpracuje z Michałem Półtorakiem, Pawłem Pierzchałą, Michaelem Jonesem, Krzysztofem Cyranem, zespołem Klezzmates, Christianem Dawidem, Michałem Chytrzyńskim, Michałem Zabłockim, Dorotą i Darkiem Wasilewskimi.
Prywatnie mama, miłośniczka zwierząt i wegetarianka, z zawodu technik weterynarii.
Michał Półtorak – skrzypek i mandolinista, związany z kabaretem Piwnica pod Baranami, przez wiele lat współpracował również z Markiem Grechutą (zespół WIEM i ANAWA), Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim i Zbigniewem Preisnerem. Brał udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera. Współpracował z krakowskimi teatrami.
Paweł Pierzchała – pianista i kompozytor, związany z Piwnicą pod Baranami. Jako instrumentalista, kompozytor i aranżer udziela się w rozmaitych projektach muzycznych o szerokim spektrum tematyki i stylów – od muzyki alternatywnej, wpływów jazzu, poprzez muzykę żydowską, brzmienia etniczne i zainteresowanie awangardą.
Organizatorzy koncertu - UTW i DDK. Wstęp wolny.
Wydarzenie w ramach projektu pt. „Senior na szlaku kultury” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego ze środków na zadania publiczne w dziedzinie kultury w 2023 roku pn. „Mecenat Małopolski - I edycja”.